Historie firmy

V roce 2011 jsem nakreslila několik logopedických obrázků a zpracovala jsem dvě sady kartiček. Jedna paní logopedka to tenkrát velmi obdivovala, a řekla mi, že bych to klidně mohla prodávat. Tak jsem to zkusila, kreslila jsem další obrázky a založila jsem e-shop. Při spuštění eshopu bylo k zakoupení přibližně 40 sad kartiček.

Kreslila jsem další obrázky, na webové stránky přicházeli stále noví zákazníci, kteří měli zájem o mé kartičky. Byli to rodiče, učitelé i logopedi. Občas se někdo ozval s nápadem na nové kartičky nebo na novou pomůcku, a tak jsem měla inspiraci k vymýšlení dalších produktů. Na začátku roku 2012 jsem mohla najímat první brigádníky na výrobu kartiček a otevřít první provozovnu s malým obchůdkem, kde se kartičky prodávaly.

Ze začátku jsem se zaměřovala pouze na zalaminované kartičky, postupem času přibývaly i zalaminované úkoly se suchým zipem, obrázková schémata, stíratelné pracovní sešity, piktogramy se suchým zipem a obrázkové slovníčky. V létě 2013, před začátkem nového školního roku, byly do nabídky e-shopu zařazeny první úkoly s barevnými dřevěnými kolíčky. Tyto úkoly mají na kartičkách zpětnou kontrolu a dají se využít pro samostatnou práci dětí, proto měly velké úspěchy.

O kartičky byl stále větší zájem, začali jsme dodávat zboží do několika dalších e-shopů a získali jsme tak první velkoobchodní partnery. Stávající provozovna začala být malá a výroba kartiček se nestíhala. Zákazníci čekali na své objednávky velmi dlouho a nemohli jsme mít příliš mnoho zboží skladem.

Na začátku roku 2014 jsem zajistila nové prostory pro své podnikání, byla založena společnost s ručením omezeným, v nových prostorách se začala zřizovat chráněná pracovní dílna a také nový sklad. Na začátku června 2014 do chráněné dílny nastoupili 4 zaměstnanci se zdravotním postižením a začali se plně podílet na celém výrobním procesu. Od té doby kartičky pomáhají nejen dětem vzdělávat se, ale také dávají práci lidem, kteří by jinak na trhu práce těžko hledali uplatnění.

V roce 2015 jsem se věnovala vývoji úplně nové platformy – dřevěné desky s barevnými gumičkami a této pomůcce jsem dala název GeoTrio. Pomůcka zajímavým způsobem kombinuje logické myšlení, prostorovou představivost i procvičování různých jiných dovedností, od násobilky až po skládání slov. GeoTrio se začalo prodávat v létě 2015 a během prvních několika měsíců sklidilo velké úspěchy.

Práce, kterou dělám, mě moc baví. Pomáhá dětem vzdělávat se, umožňuje rodičům i pedagogům dětí s různým postižením nakoupit výukové pomůcky, které jsou pro tyto děti nezbytné a na trhu nesehnatelné. Zároveň s tím mohu nabídnout práci lidem se zdravotním postižením, kteří si často velmi těžko hledají práci.

Zákazníci občas říkají, že si kartičky dříve vyráběli sami, a že jim Oskola usnadnila práci.

Martina Potschová, majitelka firmy